Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zákon o realitním podnikání zřejmě nepomůže lidem ani makléřům

8. 10. 2015 15:29:18
Je to již téměř rok a půl zpět, kdy jsem se osobně zúčastnil realitního summitu v Praze, kde byla jedním z pro mě lákavých bodů i diskuze se zástupcem z MMR o připravovaném zákoně, který by měl regulovat realitní činnost v ČR.

Nechci se zde zabývat různými úvahami a teoriemi proč by zákon o realitním podnikání měl nebo neměl vzniknout a jakou asi bude mít podobu, protože mediálně se o tom řeklo již dost a k tomu, zda by měl vzniknout se dokonce pořádala anketa od MMR se zástupci lidu i realitních kanceláří a není tajemstvím, že se všichni shodli na potřebě realitní trh regulovat. Spíše bych chtěl poukázat na zásadní věci pro lidi i realitní makléře, které zákon vůbec neřeší a na zmíněné diskuzi o tom taktéž nepadlo ani slovo, tudíž s tím zatím nikdo nepočítá.

Regulace by měla být na obě strany

Všichni mluví o tom, jak je realitní trh zkažený a faktem je, že lidé defacto nenávidí makléře. Jenomže každá mince má dvě strany a každá akce vyvolá reakci a dosti často jsem byl svědkem situace, kdy slušně jednající makléř přešel do arogantního jednání s klientem jen proto, že na něj klient od počátku startoval s předsudkem, že je přece makléř, tak je automaticky nějaký lidský plevel. Možná již tušíte, kam tím mířím. Podle mě jednou z nejzásadnějších věcí, kterou by měl pro zkulturnění trhu zákon řešit, je, aby byla povinnost řešit realitní transakce pouze prostřednictvím kvalifikovaných profesionálních realitních makléřů splňujících kritéria, o kterých se již nyní diskutuje. Tím by se omezily mnohé praktiky nesolidních realitních kanceláří, které nahánějí klienty prodávající nemovitost různými intrikami, nastrčenými pseudo zájemci a dalšími lživými sliby a skutky jen aby podepsali (pokud možno) nevypověditelnou exkluzivní smlouvu a nebo rovnou směnku. V opačném případě věřte, že žádné zkoušky ani certifikace takovému jednání nezabrání, to je bohužel realita současného realitního trhu v ČR, je to práce lidí s lidmi a pak je to spíše o povaze člověka než nějakých regulacích. Jaká regulace vám např. zajistí, že makléř dodrží svůj slib a bude vám volat pravidelně každý týden a ne jako tomu je dnes, že se třeba dva měsíce neozve?

A zase ta úschova kupní ceny

Jedním z bodů, který sice zákon má řešit, ovšem ne ve zcela ideální podobě pro klienty, je úschova peněz při prodeji nemovitosti. Zákon předběžně počítá s povinností zavést pro případ úschovy u realitní kanceláře oddělený účet od jejich běžného účtu, aby údajně nedošlo ke zpronevěře financí, kdy z úschovního účtu bude realitní kancelář financovat svoje provozní záležitosti. Řekněte mi, co je tohle za blbost? Kdo tomu jako zabrání? Když už se dostanou peníze klientů na účet realitní kanceláře, tak je přece úplně jedno na kterém jejich účtu to bude, protože si je může přesypat jak bude potřebovat. Realitní kancelář totiž nesplňuje žádné kritérium pro řádného uschovatele jako notáři nebo advokáti, nelze ji pro případ krachu či zpronevěry pojistit ani nijak klientům zaručit že nepřijdou o peníze, snad jen vlídným slovem a to je sakra málo. Takže pokud by měl zákon regulovat úschovu kupní ceny, pak minimálně s povinností toto řešit přes advokáta, notáře nebo vázaný jistotní účet v bance, kde by vám ke každé úschově vystavili dekret prokazující pojištění uschovatele a konkrétní úschovní částky až do plné výše složené ceny, takovou úschovu pak budu s klidným spaním doporučovat všem klientům, v opačném případě se jen vlk nažere a koza zůstane celá.

Zákon, asociace a komory

Na závěr si jen dovolím ještě připomenout současnou situaci na trhu, kdy je tady různých realitních asociací a komor jako hub po dešti a někteří klienti si snad bláhově myslí, že jsou tu pro ně a mají jakousi regulační funkci, která prozatím supluje chybějící legislativu a zákon. V tom vás rychle vyvedu z omylu, protože tyto organizace nemají žádný státní ani jiný dohled, který by vás nějak chránil či zaručoval kvalitu služeb jednotlivých členů. Jedná se o čistě soukromé subjekty, v jejichž čele stojí převážně vlastníci velkých realitních kanceláří, kteří se snaží sdružovat menší realitní kanceláře a přinášet jim výhody především v poskytování levnější inzerce, poplatků za telefon, školení, atd., což získají díky množstevní slevě. Navíc takové členství samozřejmě není zadarmo, takže účel těchto organizací je jasný, mít co nejvíce platících členů a pokud je členství zdarma, pak samozřejmě plynou přijmy např. ze školení, které tyto organizace pořádají. Běžnému klientovi tedy chvástání realitního makléře, že je členem nějaké asociace či komory nic nezaručí, nepřinese a ani zde neplatí klišé, že čím víc členství (pruhů), tím víc "A....s".

Autor: Viktor Ornst | čtvrtek 8.10.2015 15:29 | karma článku: 9.22 | přečteno: 737x


Další články blogera

Viktor Ornst

Nejdražší prodej nemovitosti je zadarmo

Varování: Inzerent si nepřeje být kontaktován RK. Je vám to povědomé? Myslím, že pokud jste někdy v nejbližší minulosti prodávali nemovitost, tak ano. Pak už jen 3, 2, 1 a lov začíná ...

4.11.2015 v 8:07 | Karma článku: 9.01 | Přečteno: 1149 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Stanislav Cigánek

M. Jan Hus: "kněžstvo připravuje cestu Antikristu"

Jak aktuální jsou tato slova Jana Husa i dnes, kdy už je i všem neznabohům zcela zřejmé, že "katolická církev" po druhém vatikánském koncilu opustila své původní učení.

21.7.2018 v 8:49 | Karma článku: 8.09 | Přečteno: 141 | Diskuse

Helena Vlachová

Tři týdny s arabskými studenty

Je mi jasné, že tímto svým blogem zvednu ze židle všechny rasisty v České republice, ale není mi lhostejné, jak se někteří lidé u nás dívají na lidi s odlišnou barvou pleti

21.7.2018 v 6:50 | Karma článku: 24.40 | Přečteno: 2824 | Diskuse

Marek Valiček

Muž i na pokraji nervového zhroucení

Někdy může být nerozhodnost až roztomile nakažlivá. Nikdy by ale k nerozhodnosti nemělo docházet ve frontách u kasy v obchodě s oblečením!

20.7.2018 v 11:22 | Karma článku: 34.26 | Přečteno: 2101 | Diskuse

Libuse Palkova

Večer s Arnoštem Lustigem na parníku

Městská knihovna v Praze uspořádala během července několik setkání pro milovníky literatury. Odehrávalo se to přímo na Vltavě, přesněji na palubě lodi Avoid Floating Galery, která kotví na náplavce u železničního mostu.

20.7.2018 v 10:31 | Karma článku: 10.39 | Přečteno: 338 | Diskuse

Stanislav Cigánek

M. Jan Hus měl velmi realistické a katolicky správné pojetí církve

Žalobní články proti Husovi z 18. 6. 1415 č. 16 až 18 ukazují Husovy odvážné ale katolicky zcela správné pohledy na církev, církevní poslušnost a disciplínu. Soudci v jeho spisech hledali zádrapky.

19.7.2018 v 19:35 | Karma článku: 8.95 | Přečteno: 217 | Diskuse
Počet článků 2 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 943

Viktor Ornst je zakladatel unikátního realitního portálu www.iRealitka.cz, profesionální realitní makléř, manažer, podnikatel, investor a lektor realitního vzdělávání. Dále je také (možná překvapivě) vystudovaný klavírista, chronický puntičkář závislý na nových technologiích, který miluje internet, inovace, video tvorbu a on-line marketing.

Najdete na iDNES.cz